Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PSSE Olecko - informacja (dot. wapowania)

Utworzono dnia 07.07.2020

Na coś trzeba umrzeć?

              W odpowiedzi na ukazujące się w prasie artykuły dot. tak zwanego wapowania, czyli palenia papierosów elektronicznych, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku informuje: 

- Według aktualnej wiedzy medycznej palenie e-papierosów nie jest zdrowszą alternatywą dla papierosów tradycyjnych. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z papierosów elektronicznych wśród dzieci oraz osób dorosłych. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wprowadziło termin „EVALI”, aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Polsce od ubiegłego roku prowadzi monitoring uszkodzeń płuc oraz ostrej niewydolności oddechowej związanej z e-papierosami.

- Zaprzestanie (rzucenie) palenia papierosów tradycyjnych za pomocą papierosów elektronicznych nie jest zalecanym narzędziem wychodzenia z nałogu tytoniowego, ponieważ m.in. podtrzymuje nawyki związane z uzależnieniem (podobnie alkoholikowi nie zaleca się picia piwa bezalkoholowego).

              Reklamy nowatorskich wyrobów tytoniowych skierowane są do osób dorosłych, jednak należy zauważyć niepokojący trend. Popularność papierosów elektronicznych stale rośnie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie postrzegają e-papierosy jako zdrowsze niż tradycyjne, nie wiedząc, że uzależniają one tak samo oraz negatywnie wpływają na zdrowie tak jak papierosy zwykłe. Młodzież wapuje np. na imprezach, a z używa-niem e-papierosów zaczyna się wiązać cała kultura - wiele zachowań, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Niestety e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie.

               Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku od lat prowadzi szereg działań edukacyjnych, mających na celu upowszechnianie informacji nt. szkodliwości palenia czynnego i biernego (m.in. programy „Czyste powietrze wokół nas”, „Bieg po zdrowie”, czy „ARS, czyli jak dbać o miłość?”). Pracownik, który edukację antytytoniową prowadzi wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców w placówkach nauczania i wychowania bardzo często spotyka się ze zdaniem: „Na coś trzeba umrzeć”. Taki pogląd to próba racjonalizacji groźnych dla zdrowia zachowań. Na szczęście widać, że podczas spotkań edukacyjnych paląca młodzież i ich rodzice po usłyszeniu faktów nt. procesów chemicznych w organizmie, które zapewniają sobie dzięki paleniu papierosów tradycyjnych i elektronicznych zaczynają rozumieć, że to ich dzisiejsze wybory w dużej mierze warunkują późniejsze zdrowie. To, w jaki sposób będziemy funkcjonować w starszym wieku może zależeć od tego czy palimy, czy nie. Nasza aktywność umysłowa i fizyczna w przyszłości zależy od tego jak żyjemy dziś.

Zachęcamy do nie ulegania reklamom sugerującym, że wapowanie jest fajne.

Emilia Naruszewicz Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Biuletyn Informacji Publicznej

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 18

W tym miesiącu: 92

W poprzednim miesiącu: 109

Wszystkich: 10333